Artykuły,  Biznes,  Kariera

Ustalanie celów dlaczego jest ważne

Jest jedna ważna rzecz, która w dużej mierze przyczynia się do osiągania sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. A jest nią ustalanie celów. Przez wiele osób biznesu wskazywana jest jako jedna z ważniejszych dróg warunkujących sukces. Jeśli chcesz wiedzieć co robić najpierw powinieneś wiedzieć dokąd zmierzasz.

Dlaczego określanie celów jest ważne?

Określanie celów jest początkiem trasy, którą będziesz zmierzać do zaplanowanego miejsca docelowego. A więc najpierw musisz wiedzieć dokąd masz pójść. Taka oczywista prawda, która czasami jest zamykana na etapie tylko wyobrażeń i rozważań. Często jednak nie mająca nic wspólnego z praktycznym działaniem. Jeśli będziesz wiedzieć co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym i prywatnym to jest początek tego, aby ustalić cele. Dzięki określaniu celów jesteśmy kreatywnie świadomymi i decyzyjnymi osobami. Mamy kontrolę nad swoim życiem, a przede wszystkim widzimy jego sens. To z kolei przyczynia się do utrwalania poczucia naszej wartości i sensu. Dzięki temu jesteśmy bardziej pewni siebie, szczęśliwi i panujemy nad tym czego chcemy. Jesteśmy świadomymi kreatorami własnego życia. Odpowiedzialnymi zarządcami w obszarze prywatnym jak i zawodowym.

A czy Ty określasz swoje cele?

Określanie celów i ich zapisywanie

Aby wiedzieć jak to zrobić najpierw musi wiedzieć czego konkretnie chcemy. Określanie celów jest podstawą na kanwie, której zmierza się w dalszym kierunku. Koncepcja działania w tej drodze jest oczywista. Najpierw ustalasz cele, a potem  dostosowujesz strategię działania, aby je osiągnąć.

Tak też jest w coachingu. Podczas rozmowy klient ustala o czym chce rozmawiać i  w związku z tym określa swój cel. Dzięki zdefiniowaniu celu, może skupić się na tym konkretnym wyzwaniu i poszukiwać jak najlepszej drogi do jego osiągnięcia.

Jeśli wiesz, czego chcesz i bardzo tego pragniesz na pewno znajdziesz sposób, aby to zrealizować. 

Czy zapisujesz swoje cele?

Czy wiesz, że osoby, które zapisują swoje cele częściej je realizują?

Tego dowodzą nawet badania, które pokazują, że zapisany cel jest częściej osiągany. Dlaczego tak się dzieje? Zapisywanie celu stanowi swojego rodzaju deklarację dla naszej podświadomości. Zostaje on przez nią zapamiętywany i częściej realizowany. Jest tak ponieważ zapisane cele są bardziej utrwalone. Te, które pozostają jedynie w obszarze naszych wizji często nam umykają. Bo myśl, nawet kreatywna, ale niezatrzymana w czasie np. przez zapisanie, jest bardzo ulotna. Już po krótkim czasie możemy nie pamiętać tych inwencji, inspirujących pomysłów, po prostu naszych talentów. Szkoda marnować potencjał myśli i warto zapisywać swoje pomysły i cele. Bo nigdy nie wiesz, który może doprowadzić Cię do miejsca, o którym od dawna już marzysz.

Nie masz celu – nie osiągasz sukcesu

Wiele osób nie odnosi żadnych sukcesów ponieważ nie ma ustalonych celów. Żyją z dnia na dzień dając ponieść się przypadkowej fali  życia, presji społeczeństwa czy utartym szablonom. Czasami idą z prądem jednak częściej pod prąd. Wszystko w ich życiu jest kwestią przypadku, a nie świadomego działania. Są reaktywni życiowo zamiast kierować się proaktywnością.

Mogłoby się wydawać, że ta bierna postawa jest świadomą akceptacją tego co jest nam dane. Samowystarczalną odpowiedzią na nasze oczekiwania i potrzeby. Pytanie tylko czy koniecznie tak musi być? Czasami niektórzy bardzo pragną działać, ale nie wiedzą jak ruszyć z miejsca. Brakuje im konceptu i  wizji działania. Inni nie wierzą w swoje możliwości bo mają niskie poczucie własnej wartości, a pozostali mają w sobie zaimplementowany podświadomy skrypt „niezasługiwania” na coś dobrego. Jak więc w kontekście tych ograniczeń można czegoś chcieć i zwerbalizować swoje oczekiwania?

Wiesz, że ograniczających Cię blokad, możesz się pozbyć?
Czy nie łatwiej byłoby mieć kontrolę nad tym co robisz i czego chcesz?

Jak myślisz, jakie korzyści możesz zyskać dzięki temu, że będziesz proaktywny?

 

Cele to nie marzenia czy fantazje

Wiele osób snuje marzenia, kreuje wizje czy daje się ponieść fantazjom. Ma raczej pobożne życzenia, a nie konkretne cele. To wszystko jest tylko iluzją i nie ma nic wspólnego z prawdziwymi celami.

Dla przykładu cele: „Chcę być szczęśliwa”, „Chcę być bogaty” to jedynie parafraza marzeń, a nie konkretne cele do osiągnięcia.

Te stwierdzenia są zbyt ogólnie sformułowane. Za nimi nie kryje się żadna konkretna postawa. Są rozproszone jak rozmyte punkty w ogromnej przestrzeni.  Dla naszego mózgu są jedynie nic nie znaczącą fantazją.

Cel stanowi konkretną deklarację tego, co zamierzamy osiągnąć. Np. „Do końca tego roku podwoję swoje dochody”, albo „W przeciągu pół roku schudnę 10kg”.

A Ty, masz cele czy marzenia?

Jak działa nasz umysł?

Działanie wynika z myśli,  a  ona kształtuje się najpierw w naszej świadomości.

Aby mózg mógł zrozumieć nasze komunikaty, muszą być one dla niego jasne, konkretne i krótkie. Skąd mózg  ma wiedzieć co kryje się pod definicją bycia szczęśliwym? Brzmi to jak wymarzona, nic nie znacząca obietnica. Dla każdego to słowo oznacza coś innego. Tylko my możemy wiedzieć co sprawi, że będziemy szczęśliwi. I wówczas gdy konkretnie ustalimy ten fakt, mózg  przyjmie to do wiadomości, zacznie to wizualizować, a potem realizować.

Dla przykładu. Musisz odnaleźć sens tego co powoduje, że będziesz szczęśliwy. Przyjmijmy, że będzie to awans na kierownicze stanowisko. Wówczas możesz określić konkretny cel: „Awansuję na kierownicze stanowisko w mojej firmie w przeciągu pół roku”. Czy nie brzmi to bardzo konkretnie? Teraz Twój mózg otrzymał jasno sprecyzowany komunikat i wie do czego konkretnie ma zmierzać.

Justyna Adamczyk
Life Coach
Coach Biznesu i Kariery

Wysyłanie Właściwych komunikatów do mózgu aktywuje jego działanie.