Psychologia pozytywna,  Rozwój osobisty

8 sposobów na to jak stać się pozytywną osobą

Pozytywna osoba to taka, który roztacza wokół siebie aurę radości i pewności i siebie. Ma magnetyczną osobowość, która z lekkością przyciąga zainteresowanie innych osób, które zaraża swoją energią. Jej wewnętrzne poczucie wartości i siły pozwalają jej osiągać sukcesy w różnych dziedzinach życia. Nie ma dla niej tajemnic jak działać na arenie biznesu, a także  w życiu prywatnym. A dlaczego? Bo jest pewna siebie, ma siłę i przekonanie, że wszystko się uda. 

A dlaczego tak się dzieje?

Pozytywne nastawienie przyciąga dobre rzeczy, oczekiwane sytuacje i buduje trwałe relacje. Klucz tkwi w tym, że z pozytywną osobą chce się pracować, zawierać i utrzymywać relacje prywatne. Od takiej osoby emanuje pewność siebie. Zaraża ona endorfinami i przekazuje duży ładunek energii.

Pozytywna osoba wiele dostaje od życia, bo sama dużo daje innym od siebie.

Czy to człowiek magik, który rozpyla wokół siebie magiczną aurę sukcesu i zwycięstwa? Nie, to jest osoba, który doskonale wie, że bycie pozytywną pozwala radośnie, zdrowo i zwycięsko przemierzać przez życie.

8 kluczowych działań potrzebnych do tego, aby stać się pozytywną osobą.

  1.  Witaj dzień z pozytywnym nastawieniem
  2.  Prowadź z sobą pozytywny dialog wewnętrzny
  3.  Twórz pozytywne wizualizacje tego czego pragniesz
  4.  Zrezygnuj z towarzystwa toksycznych i negatywnych osób
  5.   Dbaj o permanentny rozwój osobisty
  6.  Dbaj o swoje zdrowie
  7.  Ciesz się z nawet z małych rzeczy
  8.  Dziękuj za to co masz i dostajesz

Tyle sposobów wystarczy, abyś mógł stać się pozytywną osobą. Sam zobaczysz, że sukcesywne wdrażanie ich do własnego życia poprawi jego jakość co w konsekwencji spowoduje, że będziesz bardziej zadowolony. A taki człowiek ma chęci do pracy, szukania inspiracji i nowych wyzwań.

I nie ważne jaka będzie pogoda czy nastrój bo pozytywna osoba sama decyduje o tym jak się czuję. Jest świadoma swoich potrzeb, umie zarządzać nie tylko swoim czasem, ale także nastawieniem. Jest kreatorem swojego życia i odpowiedzialnym jego zarządcą.

A jak w praktyce można zinterpretować wszystkie te metafory?

1. Witaj dzień z pozytywnym nastawieniem

Twoje nastawienie zależne jest od Ciebie samego, a nie od czynników zewnętrznych. Dobrą myślą możesz zaprogramować  swój umysł na ciekawość i cieszyć się z tego, że nadszedł kolejny dzień Twojego życia. A może dzisiaj przydarzy się Tobie ciekawa przygoda? A może w pracy czeka na Ciebie dobry projekt, albo ktoś z Twoich bliskich zrobi Tobie niespodziankę?

Każdego ranka ciesz się już na samą myśl, że masz możliwość przeżycia kolejnego dnia. Uśmiechnij się i pomyśl ile pozytywnych rzeczy i emocji możesz w nim doświadczyć. I z taką pozytywną energią rusz na podbój dnia.

2. Prowadź ze sobą pozytywny dialog wewnętrzny

Bardzo istotne jest to jakimi myślami karmisz swój umysł. Według psychologii nawet 95% emocji wynika z tego, co akurat jest w naszej głowie. Z resztą wystarczy to łatwo sprawdzić i pomyśleć o czymś negatywnym, a od razu zauważysz, że Twoje nastawienie do pracy, dnia i życia nie będzie satysfakcjonujące. Twój nastrój będzie  obniżony, a Tobie oprócz narzekania nic nie będzie chciało się robić.


„Jesteś tym o czym myślisz”

Regina Brett


To bardzo trafna metafora dotycząca powyższych rozważań. Dlatego istotne jest to, aby Twoje myśli były dobre i pozytywne. Ilekroć pojawi się jakaś negatywna zastąp ją pozytywną. Zauważ dobre aspekty danej sytuacji i w tym kontekście ją rozpatruj. A zobaczysz, że poczujesz w sobie przypływ fali radości i chęci do działania.


Zrób taki mały test

Aktywuj u siebie negatywne myśli. Pomyśl o tym, że nic się Tobie nie chce robić. Po co masz działać skoro i tak  nie przyniesie to Tobie żadnych efektów. Na zewnątrz jest brzydka pogoda więc nie chce się Tobie wyjść na spacer lub bieganie. W pracy czeka Cię ten sam nudny dzień albo  stres, który już przyprawia Twoje ciało o dreszcze. Żona ciągle „gdera” i wymaga, albo mąż nie zauważa Twoich potrzeb jako kobiety. Dzieci marudzą od rana, a pies czeka aby wyjść z nim na spacer. Brr co za dzień. Najlepiej gdyby już się skończył.

STOP

I jak się czujesz? Jaki obraz rysuje się na Twojej twarzy? A Twoje ciało jest skurczone, uciekające czy masz pewną postawę?

Odpowiedzi są oczywiste. Czujesz się źle i niekomfortowo. Nie ma w Tobie żadnej radości i chęci do dalszego działania. Motywacja osiągnęła minimum, a Twoja postawa skurczona jest jak stary trampek. ?


A teraz pomyśl jaki wspaniały dzień na Ciebie czeka. Jak miło jest zjeść z kimś bliskim śniadanie, wymienić uśmiech i pożyczyć sobie miłego dnia. O, pies chce Cię wyciągnąć na spacer, jak fajnie. Dzięki temu wyjściu sprawisz też radość sobie bo skorzystasz z dobrego dla zdrowia ruchu. Popatrz na swoje dzieci i pomyśl jakie masz szczęście, że one są tutaj z Tobą i wspólnie możecie dzielić ten piękny czas. A w pracy dziś określisz i zrealizujesz kolejny cel bo jesteś kreatywny i lubisz wyzwania,  które dają poczucie  spełnienia i radości. Jaki to będzie dziś piękny dzień. 

Jak teraz się czujesz? Lepiej prawda? Z takim pozytywnym nastawieniem, aż chce się działać i świadomie kreować swoje życie. Dawać innym i sobie co najlepsze, a także brać. Jakie to wspaniałe móc się  cieszyć z tego wszystkiego.


Dlaczego myśli kreują nasze emocje?

Dzieje się tak bo mózg otrzymuje od nas sygnał, jak ma poradzić sobie z konkretną myślą. Jeśli permanentnie powtarzasz sobie, że jesteś do niczego i nic Tobie nie wychodzi to mózg konsekwentnie wdraża w życie Twoje sugestie. Potwierdza Tobie, że nic dobrego nie zrobisz bo się do tego nie nadajesz. A do tego może jeszcze dojść głos podświadomości, która potwierdzi ten komunikat. Krótko mówiąc złe myśli reaktywują negatywne emocje.

Czy nie lepiej widzieć szklankę wody do połowy pełną?

Czyli dostrzegać te pozytywne aspekty i na nich koncentrować swoją uwagę. Bo wówczas wyzwalasz wszystko co dobre, miłe i radosne. A co za tym idzie? Wierzysz w siebie, więc działasz. I co z tego masz? Bardzo dużo możesz zyskać w każdym kontekście.

Pamiętaj, że to Ty sam jesteś świadomym decydentem tego, jak ukierunkujesz swój mózg. Negatywnie czy pozytywnie. A mózg jednocześnie może koncentrować się tylko na jednej emocji: złej albo dobrej. Jeśli do tego dołączysz stare i wyuczone schematy myślowe to proces kreowania pozytywnej emocji może wymagać szczególnej pracy. Zacznij więc już teraz myśleć pozytywnie.

Jak to możesz zrobić?

Jak stać się pozytywną osobą?

Czytaj pozytywne artykuły. Oglądaj programy z dobrym przesłaniem. Karm swój umysł pozytywnymi metaforami. Po prostuj afirmuj wszystko co Cię otacza. Jest jeszcze jeden ważny sposób. Rozpieszczaj się pozytywnymi słowami. Mów do siebie: „Jestem dobry”. „Jestem kreatywny”, „Potrafię to zrobić”, „Stać mnie na to”, „Lubię siebie”, „Ufam sobie”.

3. Twórz pozytywne wizualizacje tego czego pragniesz

Dobrą  metodą do przyciągania tego czego pragniesz jest pozytywna wizualizacja.


„Jeśli chcesz coś osiągnąć, zachowuj się tak, jakbyś już to miał”

William James


Wyobrażaj sobie to co chcesz osiągnąć,  jakby było już Twoje. Myśl o tym i mów w czasie teraźniejszym, a nie przyszłym. „Mam” „Robię” „Dostaję” „Jestem” itp. Wizja ta pozwoli wyzwolić w Tobie szereg pozytywnych emocji, które szybciej mogą Cię skłonić do efektywnego działania.

Podsycaj odczucia z tym związane poprzez kreowanie jak najbardziej wyraźnych i pozytywnych obrazów. Przez to wyzwolisz w sobie silne pragnienie posiadania określonego stanu czy rzeczy. A kiedy czegoś bardzo pragniemy, zrobimy wszystko, aby znaleźć sposób, aby to mieć.


„Kiedy wiesz, czego chcesz i chcesz tego wystarczająco mocno, znajdziesz sposób, aby to zdobyć”

Jim Rohn


Nic dodać nic ująć ta metafora jest zdecydowaną odpowiedzią na to jak silne pragnienie posiadania czegoś aktywuje dużą dawkę motywacji do działania.

Stąd istotne jest zbudowanie silnej wizji. Zaprogramowanie jej nie tylko na sukces, ale również umieszczenie w niej szerokiego wachlarza emocji, które będą towarzyszyły temu procesowi. Podsycaj  ogień tych emocji poprzez obraz, który zapewni Tobie jak najwięcej pozytywnych wrażeń, a także wskaże wartości, na których Tobie zależy. Np. pomyśl sobie, kim będziesz jeśli osiągniesz swój cel, np. jak dostaniesz upragnioną pracę. Ile możliwości Tobie to stworzy? Jak Ty będziesz się czuć i zachowywać?  Jakie to będzie miało przełożenie na Twoje prywatne życie? A potem realizuj cel.

I pamiętaj, że:

„Ten kto nie chce znajdzie powód, ten co chce, znajdzie sposób”

Autor nieznany


4. Zrezygnuj z towarzystwa toksycznych i negatywnych osób

Zdarza się tak, że w  naszym otoczeniu są osoby, które mają negatywny wpływ na nas samych. Potrafią obniżać nasz nastrój poprzez przekazywanie niepochlebnych opinii oraz kierowanie wątpliwości co do naszych planów czy nas samych. O ile jesteśmy silnie zorientowani w poczuciu własnej wartości to nie grozi nam niebezpieczeństwo. Jeśli jednak nasze poczucie pewności nie jest silne, wówczas może jeszcze bardziej zostać osłabione bo takie osoby nigdy nie będą nas wpierać, ani nam dopingować. Jakikolwiek pomysł będą negować, a nas samych zniechęcać do realizacji naszych planów i celów.

Jak stać się pozytywną osobą?

W kwestii relacji z toksycznymi osobami chodzi przede wszystkim o bardzo zły klimat. Toksyczność komunikacji może być tak silna, że będzie zatruwać nas samych. Zabierze nam energię, dobre nastawienie i wiarę w powodzenie czegokolwiek.

Pewne negatywne zachowania podświadomie mogą być później powtarzane przez nas samych. To może być taka nieświadoma chęć pozbycia się toksycznego balastu. Ponadto nasz obniżony nastrój  i odebrana energia będą nam przeszkadzać w realizacji tego do czego dążymy.

Aby być pozytywną osobą musisz mieć zasoby, które Cię przy tym wspierają. Są nimi siła, energia i dobre nastawienie. Nie pozwól więc, aby jakiś toksyczny frustrat odebrał Ci Twoją moc.

Jak poradzić sobie z negatywnymi i toksycznymi osobami?

Możesz uruchomić w sobie program permanentnej ignorancji czyli nie pozwolić na to, aby negatywne zachowania toksycznej osoby, zaburzyły spokój w Twojej wewnętrznej oazie pewności. Polega to na stworzeniu mentalnej blokady umysłu. Twoje myśli i tak będą wibrować wokół tego co jest pozytywne. Zapewniam Cię jednak, że raz czy nawet kilka może się udać, a i tak nastąpi moment, w którym toksyczny wampir i tak zabierze Twoje dobre emocje.

Co Ci pozostaje?

Odsunąć się od toksycznych osób. Nie spotykać się z nimi. A wszystko po to, aby chronić siebie. Bo Ty dla siebie powinieneś być najważniejszy. A jeśli to są bliskie osoby z rodziny to jeśli inne metody zawiodą to nie masz wyjścia. Zrób to dla własnego spokoju i komfortu. Bo są osoby, których nie da się zmienić. Nawet psychologowie zgodnie twierdzą, że wówczas nie pozostaje nic innego jak rezygnacja z towarzystwa toksycznych osób.

Otaczaj się pozytywnymi osobami, które emanują dobrą energią. Bo osoby, które są szczęśliwe zawsze zainspirują Cię do tego, aby kochać życie.

5. Dbaj o permanentny rozwój osobisty

Ciągle się rozwijaj, pozyskuj wiedzę i wymieniaj swoje doświadczenia z innymi osobami. Czytaj artykuły i książki, korzystaj ze szkoleń i słuchaj podcastów.

Jak stać się pozytywną osobą?

Karm swój umysł wartościową wiedzą i informacją bo dzięki temu będziesz zawsze wiedział, co masz robić i w którą stronę zmierzać. Nie wiem czy wiesz, że taki rozwój osobisty przypomina człowiekowi o jego wartościach i koncentruje się na jego planach. Przede wszystkim wyzwala endorfiny, które powodują, że z wielką radością i pasją masz ochotę realizować swoje cele. Twój rozwój pozwala Tobie z wielką dojrzałością dostrzegać wartość w rzeczach i sytuacjach, w których wcześniej nie zauważałeś nic pozytywnego. Jesteś na innym etapie mentalnym, kolejnym poziomie swojej świadomości. Krótko mówiąc ciągle się rozwijasz poprzez zwiększanie swoich kompetencji, co daje Tobie nowe możliwości rozwoje w obszarze zawodowym. Również w życiu prywatnym jesteś bardziej świadomy tego jak kształtować dobre i trwałe relacje.

Pozytywna osoba zawsze zmierza drogą rozwoju osobistego.

A to jest najpiękniejsza i najmądrzejsza droga do tego, aby wiedzieć czego chcesz i jak masz to realizować.


Ludzie są jak kwiaty stworzeni do tego, aby się rozwijać”

Andre Liege


Metafora ta jest piękną puentą, do której nie trzeba już nic dodawać.

6. Dbaj o swoje zdrowie

Tak jak potrzebny jest trening mentalny tak i ważny jest ten fizyczny. Biegaj, spaceruj, jeźdź na rowerze. Jakakolwiek będzie to forma aktywności, jest ona potrzebna bo wyzwala endorfiny jakże potrzebne do dalszych działań. Ruch aktywuje w nas ogromne pokłady energii, a także pozwala utrzymać zdrowie w dobrej kondycji.

Z pewnością znasz to powiedzenie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Im dłużej będziesz sprawny fizycznie tym bardziej lepsza będzie Twoja kondycja mentalna. A co jest z tym związane? Będziesz mieć więcej w sobie pozytywnej aury, kreatywnych myśli, a przede wszystkim chęci i siły do zrobienia tego o czym tak bardzo marzysz.

Warto też pamiętać o tym, że pozytywna osoba jest wypoczęta. Nic tak bardzo nie przeszkadza jak permanentne zmęczenie. Ono odbiera energię życiową, uśmiech i chęci do działania.  Dlatego odpoczynek jest jednym  najważniejszych punktów w dekalogu pozytywnego myślenia.

Również istotne jest to, co spożywamy. Jeśli długo chcemy się cieszyć dobrym zdrowiem powinniśmy zadbać o właściwie zbilansowaną dietę.

7. Ciesz się z nawet z małych rzeczy

W tym tkwi klucz do sukcesu, aby nauczyć się cieszyć z małych rzeczy. A czym one są w praktyce? Spacer po lesie, słoneczny poranek czy piękny zachód słońca to obrazy, które mogą wywrzeć na Tobie pozytywne emocje. Te najprostsze w swojej postaci dary życia mogą wywołać dużo wewnętrznej radości płynącej prosto z serca. W efekcie będzie to impulsem, aby na Twojej twarzy pojawił się uśmiech i takie głębokie zadowolenie z życia. Ten stan autentycznej euforii może sprawić, że Twój dzień będzie piękniejszy. A czasami niewiele potrzeba, aby tak było. Podczas spaceru w lesie wystarczy uśmiechnąć się i powiedzieć komuś „Dzień dobry”, w domu podziękować za pyszne śniadanie, a  w pracy pochwalić współpracownika za dobre pomysły. Tak niewiele, a jednocześnie tak wiele. Nawet mały gest, ale płynący z naszej życzliwości może czynić cuda i sprawić, że dla kogoś to będzie piękny dzień.

Jeśli nie potrafisz czerpać radości z małych rzeczy to nawet te wielkie nie dadzą Tobie satysfakcjonującej radości bo nie umiesz doceniać tego co masz.

Jeśli potrafisz cieszyć się z małych rzeczy to oznacza, że jesteś człowiekiem, który kocha swoje życie i potrafi je afirmować. A to najprostsza droga do tego, aby z pełną pasją przeżywać swój dzień i być dobrym dla innych.

8. Dziękuj za to co masz i dostajesz

Wdzięczność jest najzdrowszą ze wszystkich ludzkich emocji. Im bardziej wyrażasz wdzięczność za to, co masz, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz miał jeszcze więcej do wyrażenia wdzięczności”

Zig Ziglar


Jak stać się pozytywną osobą?

A dlaczego tak się dzieje? Bo wdzięczność wyzwala w nas pokorę do życia i ludzi. Szanuje i akceptuje to co jest. Nie ma w nas wówczas zbędnej negatywnej polemiki w postaci pretensji do życia. Do tego co mamy czy też czego się spodziewamy. Wdzięczność jest czymś więcej niż tylko podziękowaniem. To jest głęboka emocja, która wyzwala w nas pozytywne nakłady energii. A to co wysyłamy do innych, wraca do nas i to często z podwojoną siłą.

Pozytywne emocje, które powstały na kanwie prostych wartości mogą nam przynieść wiele dobrego. Wyrażając prawdziwą wdzięczność nastrajamy się pozytywnie i emanuje z nas dobra energia. A z takimi osobami chce się żyć, bawić i pracować.

Włącz do swojego programu życia te 8 sposobów, a dzięki temu będziesz mógł być nie tylko pozytywną osobą, ale i szczęśliwą. Tyle zaś pozytywnych emocji poprawi Twoje samopoczucie, wzmocni wiarę, a przede wszystkim da Ci radość dnia codziennego. 

 

Justyna Adamczyk
Life Coach
Coach Biznesu
Coach Kariery